Joga Nidra

Joga nidra je manj znana tehnika v jogijski tradiciji in v prevodu pomeni jogijsko spanje. V tekstih se ta besedna zveza omenja v Mandukjo Upanišadah in kasneje v Hatha Joga Pradipiki, tehnike izvajanja pa šele v tekstu Yoga Taravali, avtorja Jogi Adja Šankaračarja. Kasneje so v 70. letih prejšnjega stoletja Svami Satjananda Sarasvati, Svami Rama in Šri Ram Šarma Ačarja dodelali tehnike joga nidre ter ponesli to znanje v svet. V zadnjih letih so bile narejene tudi številne znanstvene raziskave, katere potrjujejo fiziološke, psihološke in terapevtske učinke joga nidre.

V joga nidri je naša zavest v drugem stanju, ki pa ni spanje in ni sanjanje. Cilj v procesu sproščanja telesa, zaznavanja dihanja, občutkov in vizualizacij ter ponavljanja pozitivne odločitve – sankalpe, je ostati buden ter zavestno opazovati vse procese v našem umu. Z vadbo počasi razvijamo sposobnost opazovanja podzavesti ter končno tudi širjenja zavesti. Joga nidra krepi sposobnost pratjahare, torej stanja v katerem obračamo pozornost iz zunanjih objektov v notranjost, kot je zapisano v Patanjalijevih joga sutrah.

Joga Nidra ali jogijsko spanje je natančna in sistematična metoda/vadba telesa, uma kar privede do čustvene sprostitve.
Po popolni sprostitvi uma se telo začne umirjati s pravilnim dihanjem. Zadnja faza pa je čustvena sprostitev, kjer sledite navodilom učitelja in si predstavljajte sebe v sliki (vizualizacija sebe po določeni poti).


Vaja, kjer poslušaš glas učitelja, zavedno sproščaš vsak del telesa posebej nam daje globoko, očiščujočo in krepilno sprostitev, kar blagodejno vpliva na telo in živčevje.
Namero ali samo pozitivno afirmacijo,  ki si jo zadamo na začetku in okrepimo še na koncu, 100% verjamemo, da se nam bo zgodila. Ko smo popolnoma sproščeni smo najbolj dovzetni za spremembe v svojem umu.

Joga Nidra tako sproščujoče deluje na celotno telo, da ena ura nadomesti štiri ure spanja.
Med vajo smo spontani, sproščeni in v miru s samim seboj.